| A A A |
<
 
>  

Historia mówiona - elementarz

 

Autorzy: Marta Kurkowska-Budzan, Ewelina Szpak, Andrzej Drobik, Marcin Jarząbek, Marcin Stasiak - Stowarzyszenie Artefakty.

Ze wstępu:

Odkrywanie historii nie musi się wiązać z z dniami spędzonymi na lekturze rozsypujących się w rękach nieczytelnych dokumentów. Żeby stać się jej badaczem, nie potrzeba wiele. Wystarczy tylko bardzo chcieć wyjść historii na spotkanie, i to niekoniecznie historii bohaterów z pierwszych stron gazet.

Każdy człowiek nosi w sobie fascynującą historie - niepowtarzalne i zupełnie wyjątkowe dzieje swojego życia. To wielkie bogactwo wpisanych w każdą pojedynczą biografię wydarzeń, doświadczeń i związanych z nim emocji. To zindywidualizowane świadectwo czasu, który bezpowrotnie minął, ale wciąż żyje we wspomnieniach. Niezwykłe biografie zwyczajnych ludzi czekają na swoich odkrywców.

Zadaniem tej krótkiej książeczki jest zaproszenie i wprowadzenie Cię do niezwykłego świata „historii mówionej”. Dowiesz się z niej: czym jest „historia mówiona, dlaczego warto słuchać i rejestrować opowieści, jak właściwie przygotowywać się do zbierania relacji „świadków historii”, w jaki sposób zorganizować projekt „historii mówionej”, jak przeprowadzić wywiad, aby zadowolony z niego był zarówno Twój rozmówca jak i Ty, co zrobić z nagraną relacją, jakie są sposoby opracowywania relacji i ich wykorzystania. Do książki dołączona jest płyta zawierająca fragmenty rozmów przeprowadzonych przez autorów elementarza. Rozmowy ilustrują niektóre problem z którymi spotykać się mogą wszyscy, którzy zbierają relację.

 

Wyjść historii na spotkanie

Ten krótki przewodnik powstał, by pomóc Ci w tym odpowiedzialnym zadaniu. Nie traktuj go jako zbioru gotowych rozwiązań, w jaki sposób zbierać relacje świadków historii. Takie proste recepty zwyczajnie nie istnieją. Chcielibyśmy, by ta książeczka stała się dla Ciebie zaproszeniem do niezwykłego świata historii mówionych, by uczyła, jak słuchać, by móc usłyszeć. A wreszcie, aby stanowiła inspiracje i punkt wyjścia do własnych poszukiwań.

pobierz a.pdf

Uwolnić historie: od pomysłu do transkrypcji

Kiedy już wiesz co Cię interesuje , sprobuj nadać swojemu pomysłowi pewne ramy. Sformułuj temat przewodni, zaplanuj , jaki zasięg będzie miało Twoje przedsięwzięcie. Zastanów się , czy chcesz działać sam, czy do realizacji projektu potrzebne będzie zaangażowanie większej liczby osób. Konieczne stanie się też ustalenie harmonogramu działań, a jeśli projekt realizuje więcej niż jedna osoba - przyjęcie podziału zadań. Pamiętaj również o zaplanowaniu już na samym początku " efektu końcowego". Czy chcesz, by było to archiwum relacji, a może przygotowanie wystawy albo audycja radiowa? A może masz pomysł na coś zupełnie innego?

pobierz b.pdf

Jak czerpać z bogactwa pamięci: projekty historii mówionej w Polsce i na świecie

Już po pierwszym swoim wywiadzie zauważysz, że inaczej, odbiera się opowieść "na żywo", a inaczej kiedy się ją odsłuchuje z nagrań. Co zrobić , by cześć z tego doświadczenia przekazać potencjalnemu odbiorcy Twojego projektu, czyli jak wzbogacić przekaz o środki wyrazu, które pomogą wyobraźni wykreować opowiadana przeszłość i przybliżyć sam moment spotkania ze świadkiem historii ? Jeśli nie masz pomysłu na wyszukane artystyczne działania , możesz jeszcze na etapie zbierania wywiadów pokusić się o namalowanie historii dźwiękami, tak jak to zrobili Charles Hardy III i Alessandro Portelli w projekcie " Już prawie widzę światła domu - wyprawa terenowa do hrabstwa Harlan, Kentucky. Esej dzwiękowy".

pobierz c.pdf

 

Wewnątrz znajdziesz (spis treści):

4 Od wydawcy

A Wyjść historii na spotkanie

8 Historia na wyciągnięcie ręki

10 Dlaczego warto słuchać ?

B Uwolnić historie: od pomysłu do transkrypcji

13 Uruchom ciekawość - rozejrzyj się wokół - znajdź temat

14 Wywiad - jak słuchać , by usłyszeć ?

* Przygotowanie do wywiadu - podstawowe zasady
* Spotkanie ze świadkiem historii
* Kiedy wywiad się kończy ?

28 Co zrobić, by usłyszeli inni - zasady opracowania i wykorzystania relacji

C Jak czerpać z bogactwa pamięci: projekty historii mówionej w Polsce i na świecie

Dodatki

37 10 książek, które poprowadzą Cię dalej

39 Formularz ewaluacyjny wywiadu

39 Wzór zgody świadka na wykorzystanie relacji

40 Opis do załączonej płyty audio

 

pobierz całość historia-mowiona-elementarz.rar

ISBN 898 9898 098089; stron 40
odzieĹź reklamowa, Sitodruk Warszawa
design: studiobakalie.pl